Redyk karpacki 

 

Zapraszam na wystawę fotografii Rafała Nowaka pt. „Redyk Karpacki – Na Pasterskim Szlaku 2017”.

„Redyk Karpacki – Na Pasterskim Szlaku 2017” to reportaż składający się z dwudziestu dwóch kadrów zrobionych w pierwszej połowie 2017 roku w Bieszczadach podczas trwania redyku.

Redyk to uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach (redyk wiosenny) a także ich powrót z wypasu (redyk jesienny). Na zdjęciach będziemy mogli oglądać redyk wiosenny. Redyk jesienny zwany jest gwarowo osod, co wywodzi się od słowa osadzić (ôsadzić), osadzić owce z powrotem do poszczególnych gospodarstw. Wyjściu i dotarciu bacy, juhasów i owiec na górskie hale towarzyszą zawsze tradycyjne obrzędy takie jak zapalenie watry, mieszanie, modlitwa czy liczenie.

Wystawa jest kontynuacją pierwszej wystawy pt. „Codzienne życie bieszczadzkich baców”, która miała swój wernisaż w 2014 roku. Tym razem powracam z materiałem ukazującym ten zawód od innej strony niż miało to miejsce trzy lata temu.-Rafał Nowak.

 

 

Rafał Nowak, rocznik 1986, rodowity rzeszowianin. Fotograf z zawodu. Od stycznia 2012 do grudnia 2015 członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Od stycznia 2013 członek Związku Zawodowego Twórców Kultury. Przydzielony do sekcji Fotografów Artystów.

Z dniem 10 listopada 2014 roku został wybrany na członka zarządu wojewódzkiego w Związku Zawodowym Twórców Kultury do reprezentowania województwa Podkarpackiego z sekcji fotografów artystów na ogólnopolskim forum. Od marca 2015 członek Fotoklubu „Galeria” MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na co dzień współpracownik Mediów Regionalnych jak i wielu innych redakcji oraz agencji fotograficznych. Fotografia towarzyszy mu przez większą część życia. Głównie zajmuje się fotografią reportażową oraz dokumentalną, lecz nie ogranicza się tylko do tych dwóch dziedzin. Swoją przygodę z fotografią zaczął jeszcze w erze fotografii analogowej. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych a jego zdjęcia można było zobaczyć na wielu wystawach w kraju jak i zagranicą. Ostatnie wystawy zagraniczne miały miejsce we Francji oraz na Słowacji. Na swoim koncie ma też prowadzenie warsztatów fotograficznych.

 

Wystawa trwa do 31 sierpnia 2017.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s