przypadki, resztki, nowe sensy 6,5×6,5

Serdecznie zapraszam na kolejną wystawę fotograficzną w tym roku. W maju zaprezentujemy prace Kamila Szporko, absolwenta Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Autor prezentuje 53 prace  w nietypowym  formacie 6,5×6,5 cm. Zapraszam do lektury poniższego materiału autorstwa Magdaleny Szporko i oczywiście odwiedzin w Galerii OPe.
„Nie istnieje subiektywny, osobny /wycinek/ całości świata, lecz to właśnie ten /wycinek/ jest światem dla zainteresowanego centrum siły i niczym poza tym: świat ukonstytuowany przez interpretację jest jedynym światem.” (Friedrich Nietzsche)

Cykl „Przypadki, resztki, nowe sensy 6,5×6,5” Kamila Szporko prowadzi odbiorcę przez trójstopniowy proces recepcji świata. Łagodna droga zaczyna się od przypadku (?) Przypadkowy spacer, przypadkowy dialog z przedmiotem obserwacji. Przypadkowy, czy nie koniecznie? Bo przecież dialog to jakby osmotyczny taniec, gdzie porwane siłą wzruszeń DWA zaczyna współbrzmieć i stapia się w JEDNO. Fryderyk Nietzsche pisał: „Świata nie sposób oddzielić od jego /wykładni/, do tego stopnia, że pochodząca od podmiotu interpretacja i interpretowana /rzeczywistość/ są identyczne.”

Kamil Szporko zdaje się nam mówić o tym w sugestywny sposób. Trzeba wyjść i zdać się na nieprzypadkowy przypadek spotkania ze światem, następnie niczym soczewka obiektywu wychwycić część rzeczywistości – „resztkę”.

Ale dlaczego resztkę może pojawić się pytanie? I tu odpowiedzi dostarczają piękne kadry artysty. Mówią one o delikatności pojawiającej się w oku patrzącego. Żeby tak patrzeć trzeba dać się oczarować przedmiotowi obserwacji, musi on utracić użytkowy charakter, być „po nic”, a wtedy przenosimy się w całkiem nową rzeczywistość Sensu – Prawdy. „Człowiek nie znajdzie w rzeczach niczego innego ponad to, co sam w nie włożył.” (Fryderyk Nietzsche) Czy wobec tego na koniec trójstopniowej drogi, którą prowadzi nas Kamil Szporko odnajdziemy w rzeczywistości siebie samych? GNOTHI SEAUTON – mawiali starożytni i do tego też zaprasza twórca.

Magdalena Szporko

 

Kamil Szporko urodzony w 1981 r. w Dębicy. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Ukończył Instytut Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom w pracowni rzeźby prof. Marii Siuty – Góreckiej. W 2007 roku założył pracownie artystyczną „Preskott”, która zajmuje się rzeźbą, renowacją zabytków i indywidualnymi projektami artystyczno – użytkowymi.
W polu jego artystycznych zainteresowań leżą: instalacja, kolaż, asamblaż, multimedia, fotografia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s