lubin, 31/08/1982

plakat lubin

Od niedzieli, 9 grudnia, zapowiadana wystawa o wydarzeniach stanu wojennego. Tym razem jednak pokażemy sierpniowewydarzenia na Dolnym Śląsku.

Autorem zdjęć jest fotoreporter prasowy p. Krzysztof Raczkowiak, który 31 sierpnia 1982 roku był świadkiem wydarzeń w Lubinie.

Za zgodą Autora przytoczę fragment tekstu z albumu „Lubin 31 VIII 1982”, wydanego w 2007 r. nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, który przybliży Wam wydarzenia tamtego czasu.

…”Piękne słońce świeciło od rana we wtorek, 31 sierpnia 1982 roku. Było gorąco. Dosłownie i w przenośni. Już od kilku dni władza przygotowywała się do tego, co rok później zostało nazwane „bezpiecznym przekraczaniem progu sierpniowego … To tu , według informacji prasy podziemnej, a także tajnych informatorów, miało dojść do złamania prawa stanu wojennego. Łamanie to miało polegać na złożeniu kwiatów, odśpiewaniu hymnu i „Roty”, podniesieniu do góry rąk ze znakiem zwycięstwa…”

Galeria OPe zaprasza na przejmującą relację z koszmaru stanu wojennego; na lekcję historii pokazującą krwawą drogę do dzisiejszej wolności. Zobaczcie najważniejsze zdjęcie Krzysztofa Raczkowiaka pokazujące grupę mężczyzn niosących śmiertelnie rannego Michała Adamowicza. Zobaczcie czasy, o których nie wolno nam zapomnieć.

Wystawa możliwa jest dzięki uprzejmości p. Janusza Witka, który udostępnił fotografie ze swoich zbiorów.

Wacław Nowacki

Kierownik Galerii OPe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s